تدبر در قرآن کریم
متن آموزشی سوره مبارکه فلق

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

بخوان این سوره را به نام خدای رحمتگر مهربان

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (1) مِنْ شَرِّ ما خَلَقَ (2) وَ مِنْ شَرِّ غاسِقٍ إِذا وَقَبَ (3) وَ مِنْ شَرِّ النَّفَّاثاتِ فِی الْعُقَدِ (4) وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ (5)

دنیا پر از آفریده­هایی است که شرّشان ما را تهدید می­کند. راه امان از شرّ مخلوقات الهی چیست؟ این پرسشی است که افکار حقیقت طلب را به خود مشغول می­کند.

ای رسول ما! بگو پناه می­برم به پروردگار سپیده­دم؛ همان پروردگاری که تاریکی شب را می­شکافد و روشنایی صبح را در دل آن پدید می­آورد و هموست که می­تواند تاریکی شر را بشکافد و روشنایی خیر را در دل آن پدیـد آورد.«1» به او پنـاه می­برم از شرّ هر آنچه آفریده است.[1] آفریدگار پدیده­ها اوست و بی­تردید، دفع و رفع شرّ پدیده­ها در دست اوست«2» و از شرّ تاریکی، آنگاه که فراگیر شود و ما را از خطرات احتمالی اطرافمان غافل سازد«3» و از شرّ زنان جادوگر که به هنگام افسون کردن مردمان در گره­های جادو، سخت می­دمند و به سبب غفلتمان از سحرشان، در معرض آسیبشان هستیم«4» و از شرّ هر حسود، آنگاه که حسد می­ورزد و درصدد آسیب رساندن به ماست و ما از نیت او غافلیم.«5»

خدای متعالی اسبابی فراوان برای امان بخشیدن به انسان از شرّ آفرید­ه­ها تدارک دیده است. گاهی وجود همین اسباب و وسائط، مانند حجابی بر یک واقعیت، ما را از ناتوانی خود در محافظت از خویشتن غافل می­سازد، اما با توجه به شرّ برخی پدیده­ها می­توان فهمید که برای حفظ خویش از شرّ مخلوقات، چقدر عاجز و ناتوانیم. کافی است به تاریکی، سحر و حسادت توجه کنیم.

در میان تاریکی که از خطرات احتمالی غافلیم، چه راهی برای حفظ خویش داریم؟ اگر حیوان درنده یا گزنده­ای یا  انسان شروری بخواهد به ما آسیبی برساند، بی آنکه ما از وجود او آگاه باشیم؛ اگر ساحران با وِرد و جادو و دمیدن در گره­ها بخواهند ما را دچار مشکل سازند، بی آنکه ما از اصل مسحور شدن خویش و راه ابطال آن خبری داشته باشیم؛ اگر برادر یا دوستمان نسبت به ما حسادت بورزد و بخواهد ضرری به ما برساند، بی آنکه از نیت سوء او آگاه باشیم؛ در برابر این شرور نهان، چه کاری از دست ما بر می­آید و چه راهی برای نجات خویشتن از شرّ آنان سراغ داریم؟

اینجا دیگر اسباب و عوامل خدادادی پناه­ جستن از خطر به کار نمی­آید. فرصت مناسبی است تا ناتوانی خویش را با همه وجود دریابیم و به دنبال پناه و پناهگاه حقیقی باشیم. باید بدانیم که حتی اشرف مخلوقات6 هم در دفع شرّ مخلوقات خدا باید به آفریننده آنها پناه ببرد و جز این راهی نیست.

جهت هدایتی سوره:

لزوم پناه بردن به خدا از شر آفریده­هایش

از شرّ آفریده­ها به پروردگار سپیده­دم پناه ببرید.

صدق الله العلی العظیم[1] . پناه بردن از شرّ آفریده­ها نه بدین معنی است که همه آنها نسبت به انسان دارای شرند، بلکه مقصود، پناه بردن از شرّ هر آفریده­ای است که ممکن است شرّش متوجه انسان شود.

نظرات (۰)

شما می توانید اولین کسی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی